Türkiye Secereli Köpek

PAYLAŞ
Türkiye Secereli Köpek
  • 0
  • 96
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -
köpek eğitimi

Secere, köpeğin cinsinin belli olması ve hangi cinse ait olduğunu, o cinse ait özelliklerini net olarak görebileceğiniz bir surettir. Bu secere kontrolü köpekler üzerinde çalışan kurumlar tarafından kontrol edilir ve saptanır. Secereli köpeklerin cinsine göre bulunması durumu Türkiye için oldukça yaygındır. Türkiye’de en fazla aranan secereli köpekler arasında ilk sıraya yerleşen doberman köpeklerdir.  Köpek yetiştirilmesi ve üretilmesi alanında Türkiye2de pek çok rastlanan durum ise, arka bahçelerde steril olmayan şartlarda köpekleri çiftleştirmektir. Ancak secereli köpeklerin sağlıklı üremesi ve soylarını devam ettirmesi için bu üretmenin özel bahçelerde ve tesislerde yapılması gerekmektedir. Doberman köpekleri zarif ancak adaleleri güçlü olan bir yapıya sahip köpeklerden biridir. Yüzyıllardan beri mükemmel bekçi köpeği olmak için eğitilmişlerdir. Bu köpekler enerjik olduğu için sık harekete ihtiyaç duyarlar. Ülkelimizde doberman köpeğe secere verebilecek tek kurum, köpek ırkları federasyonudur. Bu sebeple köpek alırken, seceresine dikkat etmeniz gerekmektedir. Türkiye secereli köpek olarak sıkça aranılan bu köpekleri özel üretim tesislerine bulabilirsiniz.

Türkiye Secereli Köpek

Diğer secereli köpeklerin başına da K9 olarak adlandırılan genellikle burunları ve hisleri aşırı hassas olduğu için özel harekâtlarda kullanılan, polisiye eğitimi almış köpeklerdir. Eğer siz de böyle bir tesisten köpek edinmek isterseniz, mutlaka secere karnesini isteyin. Secere karnesi olmayan bir köpeğin secereli olmasından şüphe duyabilirsiniz Türkiye secereli köpek listesinde üçüncü sıraya giren köpek ise, Alman kurtlarıdır. Özel eğitimler alınan itaat ve görevlere açık olan bu köpekler ile ilgili Almanya’da bir dernek bile kurulmuştur. Çok önemli kupalar kazanan Almanya kurtlarının secereli yavrularını almaya önem gösteriniz eğer siz de köpeğinizi şampiyonalarda görmek istiyorsanız… Türkiye’de oldukça meraklısı olan bu secerli köpek severlerin aradıkları tüm özellikleri bu konuda üretim yapan ya da önemli bir ırka sahip anne babadan çiftleşen yavruları arındıran çiftlikler mevcuttur. İstanbul’da Asya ve Avrupa yakasında, Antalya’da, Isparta’da, Mersin’de ve Gaziantep’te yoğun olarak bulunan bu çiftliklerin orijinal safkan üretim yaptıklarını anlamanız için secere belgelerinin mutlaka alınması gerekmektedir.

Türkiye Secereli Köpek

Sivas Kangalları secere bakımından 4. Sırayı almaktadır. Aksine yurt dışından getirilen ırk yerine Türkiye’den özellikle Sivas’tan bu kangallar alınıp özel secere karnesi ile yurt dışına götürülmekte ve özel üretim yapılmaktadır. Aynı sırayı Pitbull köpekler paylaşmaktadır. Bu köpekler, Bulldog, Amerikan Terrier, Rotweiller genlerinin aşılanmasıyla elde edilen laboratuvar köpekleridir. Türkiye’de safkan secereli Pitbull bulmak oldukça zordur.. Çünkü bunu doğal ortamda yapmaya çalışan oldukça fazla insan vardır. Örneğin evinin bahçesinde kendince safkan bir pitbullu yine diğer bir iyi dişi ile birleştirip, secereli yavru üretmeye çalıştıkları için, bu tesislerin önünü oldukça fazla kapatmaktadır. Secereli köpekler arasında diğer sırayı alan Rotweiler köpekler Türkiye’de oldukça fazla tercih edilmektedir. Uzun, parlak tüylü olan ideal bir rotweiler köpeğinin ortalama boyu erkeklerde 61-68cm dişilerde ise, 56-63 cm arasındadır. Türkiye’de secereli rotweiller üreten çiftlikler mevcuttur

Secereli ve safkan köpekler, aynı zamanda uluslararası standartlara göre üretilir. Siz de eğer Türkiye secereli köpek sahibi olmak istiyorsanız, bu standartlara uyulup uyulmadığını mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu standartlar soy kütüğü yazılı bir belge ile belgelendirilmektedir. Bu belgede cinsiyetinden rengine, soyundan, ırkına ve üreticisine kadar birçok bilgi yer almaktadır. Secereli bir köpek alırken, aşılarının tam olmasına, federasyonca kayıt altına alınmış olmasına, microchipleirnin takılmış olmasına, iç parazit tedavisinin yapılmış olmasına, A tipi secereleri için başvuruların yapılmış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

köpek eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir