Wolf Dog Hybrid Köpek Eğitimi

admin 5 sene önce

Wolf Dog Hybrid, kurt ve köpeğin çiftleşmesi sonucunda üreyen bir türdür. Aslında vahşi hayvan kategorisinde olsa da yetiştirilip doğru eğitim verildiğinde insanlarla yakınlık kurabilecek kadar evcilleşir. Görünüş olarak kurda çok benzeyen bu tür, daha çok koruma köpeği olarak kullanılır. Özellikle ABD bölgesinde yarım milyona yakın Wolf Dog Hybrid bulunduğu tahmin edilir.

Normal köpeklere göre daha güçlü ve gelişmiş bir kas yapısına sahiptirler. Kondisyonları oldukça yüksek olup son derece çeviktirler. Kurt kırması olmalarından dolayı her türlü iklim koşuluna uyum sağlayabilen dayanıklı hayvanlardır. Wolf Dog Hybrid Köpek Eğitimi mümkün olsa da daha çok bekçi köpeği olarak kullanılmasında fayda vardır. Ne kadar evcilleşirse evcilleşsin ev ortamında çevresindeki insanlara ve diğer hayvanlara karşı dost canlısı olması zor olacaktır. Evcilleşebilir ancak gerek cüssesi gerekse soyundaki kurt kırmalığının yarattığı güdüler yüzünden kolay saldırganlaşabilir. Eğitimi için hassas bir çaba sarf etmek ve sabırlı davranmak gerekir. Eğitirken ve sonrasında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus vardır. Örneğin; köpeğinizi kötü bir zamanda eğitmemeniz önerilir çünkü bu esnada onu eğitirken göstereceğiniz yanlış bir tepki ya da davranış onu kötü etkileyebilir ve ruh sağlığını zedeleyebilir. Bu durum da zaten saldırgan güdüleri bulunan köpeğinizin bağ kurmasını zorlaştırıp kontrol edilmesinde sorun yaratacaktır. Bu yüzden vereceğiniz eğitim onun için oyun niteliğinde olmalıdır.

Wolf Dog Hybrid Köpek Eğitimi

Bakımı ve Eğitimi Nasıl Olmalı?

Wolf Dog Hybrid aslında ev ortamına uyum sağlayabilen uysal bir hayvana dönüşebilir. Bunun için eğitimine her cinste olduğu gibi yavruyken başlamak gerekir. Wolf Dog Hybrid köpek eğitimi için ilk safhada temel itaat eğitimleri vermeniz gerekir. Algıları açık ve son derece akıllı bir tür olduğu için sizinle çok çabuk iletişim kuracaktır. Eğitim ilerledikçe köpeğin sahibiyle kurduğu bağ da güçlenecektir. Ancak eğer tecrübeliyseniz eğitim vermenizde fayda var, tecrübeniz yoksa da köpeğinizin profesyonel bir eğitim almasını sağlamanız gerekir. Aksi halde eğitim başarısız olabilir ve köpeğinizin gelişiminde olumsuz sonuçlar doğurabilir ve geri dönüşü olmayan sonuçlar elde edebilirsiniz. Eğitim esnasında kesinlikle şiddet uygulamamalı ve ağır cezalar vermekten kaçınmalısınız. Çünkü bu durumda eğitimin başarısızlığa uğramasının yanı sıra köpeğiniz eğitilemez ve gördüğü etkiler karşısında saldırganlık güdüsü ağır basacağı için onu kontrol etmeniz mümkün olmaz.

Wolf Dog Hybrid Köpek Eğitimi

Bu durumda onunla iletişim kurmanız ve aranızda bir bağ oluşması imkânsız hale gelir. Bu yüzden sakin ve sabırlı hareket etmeniz, eğitimi eğlenceli kılarak oyun haline dönüştürmeniz ve mümkün oldukça oyunların arasında onu ödüllendirmeniz önerilir. Bu çizgide ilerlediğiniz takdirde, yavruluk döneminden itibaren mutlu ve huzurlu şekilde büyüyüp eğitilen köpeğiniz güdülerine rağmen kolay evcilleşebilir hale gelecektir. Evcilleştirilmesi halinde bekçi ya da koruma işlerinin yanı sıra ağır yük işlerinde ve kızak çekmede de kullanılabilir. Ancak evde bakılması söz konusuysa geniş bir alanı olmalı ve her gün düzenli olarak egzersiz ihtiyacı karşılanmalıdır. Yapısı gereği son derece güçlü ve atik olan bu tür enerjisini yeterince açığa çıkaramazsa huzursuzlaşabilir ve bu durum verilen komutlara itaat etmesini engelleyebilir.

Wolf Dog Hybrid, ırkı bakımından normal köpeklerden daha fazla bakım isteyen bir türdür. Çok güçlü bir yapıya sahip olduğu için daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyar. Veteriner tavsiyesiyle mamaya ek besinler verilebilir. Beslenmesine, temizliğine ve bakımına dikkat edildiği sürece son derece sağlıklı ve güçlü şekilde yaşayabilir. Kurt- köpek kırması olduğu için soğuğa karşı oldukça dayanıklı olsa da ılıman iklimde yaşamayı tercih eder.

 

 

Hause Of İstanbul

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.