Terrier Manchester Köpek Eğitimi

PAYLAŞ
Terrier Manchester Köpek Eğitimi
  • 0
  • 6
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -
köpek eğitimi

Hayvanlar pek çok açıdan insanlar için oldukça önemli varlıklardır. Özellikle evcil hayvanlar varlığıyla mutlu ederek ve yalnızlık hissini ortadan kaldırarak mucizevî etkiler yaratabilirler. Ancak insandan farklı olarak eğitimleri ve bakımları biraz daha özen ister çünkü ne kadar büyürlerse büyüsünler bazı ihtiyaçlarını insanların yardımı olmadan karşılayamazlar. Karşılayabildikleri ihtiyaçları konusunda ise eğitim almaları gerekir.

Bu canlılardan biri de köpeklerdir. Köpekler her zaman insanların en iyi ve en sadık dostları olmuş ve her zaman karşılıksız sevginin en güzel örneği haline gelmişlerdir. Farklı türde yüzlerce çeşidi olan bu eşsiz canlıların ihtiyaçlarını karşılamak için her bir türe özel ilgi ve eğitim verilmesi gerekir.

Terrier Manchester Köpek Eğitimi

Terrier Manchester Cinsi

Tazı familyasından gelen bu cinsin kökleri İngiltere’ ye dayanır. Kaslı, orta boylu ve uzun suratlı bir görüntüsü vardır. Kısa ve parlak tüyleri vardır. Bakımı da bu açıdan oldukça kolaydır. Oldukça zeki bir tür olan Terrier Manchester’lar verilen eğitimleri çok çabuk öğrenirler. Sadık ve oyuncu hayvanlardır bu nedenle gün içinde mutlaka belli bir süre hareket etmeleri gerekir. Soğuk havadan hoşlanmazlar, bu yüzden ev ortamı onlar için daha idealdir.

Terrier Manchester Köpek Eğitimi

Öncelikli olarak gereken sabırdır. Ne kadar sabır gösterilirse köpeğin bakımı ve eğitimi de o kadar eğlenceli hale gelir. İkinci en önemli nokta ise, köpeğin yavru iken sahiplenilmesi gerektiğidir. Yavru 8 haftalık olup sütten kesilmeden önce sahiplenilmesi gerekir. Bu durumda yavru annesinden ayrıldığı için duygu durumu değişecek ve sürekli ağlayacaktır. Bu durumda öncelikle geceleri onunla aynı odada bulunmamak, sonra yavrunun yeni evine alışabilmesi için bulunduğu odaya annesinin ya da sahibinin kokusunun bulunduğu bir eşya bırakmak doğru olacaktır.Terrier Manchester Köpek Eğitimi  eğitime yavru olduğu dönemde başlayıp kısa tutmak gerekir ve başarılı sonuç alınan eğitimler tekrarlanmalıdır. Asla ceza uygulaması yapılmamalı bunun yerine hafif sert uyarılar konulmalıdır. Zaten zeki olan bu cins köpekler, verilen eğitime de kısa sürede alışıp itaat edecektir.

Önemli olan bir diğer hususa göre köpekler daha yavru iken tasma takmak gerekir. Avcı güdüleri baskın olduğundan dolaştırıldığı sırada tasmasının olması önemlidir. Temel itaat eğitimlerinin yanında daha ileri seviyede itaatleri algılamasını istiyorsanız köpeğinizin profesyonel eğitim almasını sağlamanız gerekir.

Terrier Manchester cinsinin oldukça sağlıklı bir ırk olduğunu söylemek mümkündür. Ortalama ömürler 15 sene olan bu canlılar, glokom adı verilen bir göz tansiyonu türüne yatkın yapıdadırlar. Hastalığın belirtileri göz kızarması ve yaşarması şeklinde görülebilir. Bu belirtiler tedavi edilmelidir aksi halde görme kaybına sebep olabilir. Köpeğin herhangi bir sounu olmasa da her 6 ayda bir veteriner kontrolünden geçirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra tüyleri haftada 1 kere tıraş edilmeli ve kulak temizliğine çok önem verilmelidir. Kulaklarını temizlemek için özel hazırlanmış losyonlarla titiz bir uygulama yapılması gerekir. Tırnak bakımına dikkat edilip, tırnaklarının düzenli olarak kesilmesine özen gösterilir. Hareketli bir yapıya sahip olduğu için gün içinde mutlaka aktif olmalı ve enerjisini tüketmelidir. Küçük hayvanları avlamayı sevdiğinden gezdirildiği esnada mutlaka tasmasının takılı olması gerekir.

Sadık ve son derece uyumlu olan bu hayvanların bakımı ve eğitimi genel olarak oldukça kolaydır. Sadık ve öğrenmeye açık olurlar. Evde bakılması için bir zorluğu yoktur. Soğuk hava şartlarını sevmezler, bu yüzden barınma şartları buna uygun olmalıdır. Beslenmeleri konusunda kuru mama yeterlidir, başka bir besin önerilmez. İyi anlaştığınız ve temel kurallar koyduğunuz sürece yanınızdan ayrılmayıp en yakın dostunuz olacaktır.

köpek eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir