kopekoteli

Köpek Pansiyonu Alabay Bakımı

admin 4 ay önce

Geçmiş dönemlerden günümüze kadar olan sürede insanlar kendilerine rehber ve yardımcı olarak hep köpekleri seçmiştir. Köpekler ilk evcilleştirilen hayvanlardır. Alabayırkı köpekler arasında en dikkat çekici ırktır. Kökleri 4000 yıl öncesine kadar dayanır. Tam olarak kökü bilinmese de Tibet’e özgü olduğu düşünülmektedir. Dünyanın birçok yerinde çoban köpeği olarak seçilmiş. Önemli statü ve meslek gruplarında yer alan Alabayköpeği geçmişten günümüze insanlarla dost ve uyumlu ilişkisi hep dikkatleri üzerine toplamıştır. Çiftçileri koruması, iş yerlerinde bekçilik yapması, Moğol seferlerinde askerlere destekçi olması ve koruması diğer ırklardan ayarın önemli özelliğidir. Peki, bu Alabay (Alabai) satılık  köpeğimizi gelin yakından tanıyalım.

Alabay (Alabai) Özellikleri

Bulunduğu bölgeye hakim olmak isteyen Alabay’larçoban sürüleri ve köpekler arasında lider konumda olmak isterler.Yaşam süreleri sağlıklı koşullar altında 11 ila 13 yıl arasındadır. Yapıları gereği bulunduğu çevreye merak saran bu evcil dostumuz ev içerisinde yaşamaya uygun değillerdir. Bahçeli ve müstakil evde yaşaması köpeğinizin daha mutlu ve sürekli oyun oynayabileceği için daha uygundur.Günlük egzersiz ve koşu ihtiyaçları için sık sık yürüyüşe çıkartılması gerekir.Diğer köpeklerle bulunmak istemezler.75 kilograma kadar çıkabilen ağırlığı ve heybetli duruşuyla kangallara benzetilmektedir.

Beslenmesi dışında bakıcısına fazla yük olmayan Alabay’larınbakımı oldukça kolaydır. Özgürlüğüne fazlasıyla düşkün oldukları için egzersiz ve koşularda fazla dikkat edilmesi gerekir. Tüy ve tırnak bakımı oldukça önemlidir. Tüylerini aşırıya kaçmadan ve  derisine zarar vermeden taramak gerekir. Tırnakları çabuk uzadığından tırnaklarını kesmeyi ihmal etmemek gereklidir.

Alabay (Alabai) Beslenme

Canlı dostumuzu beslerken çoğumuz kendi yemeklerimizden vermekteyiz. Kendi yediğimiz yemeklerin yağ oranı fazla olduğundan köpeğimizin sindirim sistemine aşırı zarar vermektedir. Aşırı tuzlu ve baharatlı yiyecekler köpeğimizin böbreklerine olumsuz zararlar verecektir. Köpeğimiz için en uygunu mamalardır. Alabay (Alabai) satılık için mama tercihinde kaliteli markalara ve onun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde olduğuna dikkat edilmelidir. Köpeğimize et verirken yağlı kısımlarının alınması önemlidir yoksa köpeğimizin derisinde yağlanmalar olacaktır. 

Alabay (Alabai) Eğitimi

Alabayköpeğimizi eğitirken aşırı sabırlı olunması gerekir. Köpeğimizi anlamak onun dilini çözmek diğer köpeklere nazaran biraz zor olabilir ama bu durum onun eğitilemeyeciği anlamına gelmez. Köpeğimize eğitim vermeden önce iyi bir bakıcı olmak gerekir. Alabay (Alabai) satılıkaçısından eğitim verirken  ödüllendirici eğitim yöntemlerini seçmek daha faydalı olacaktır. Eğitime başladıktan sonra köpeğimize vurma yada yüksek sesle müdahale etmemiz eğitimi olumsuz etkileyecektir. Eğitim için en uygun zaman altı ve sekizinci aylardır. Eğitim verirken tüm aşamaları es geçmemeli ve liderin sizin olduğunuzu unutturmamanız gerekir.

Alabay veya Yavru Alırken Dikkat Edilecekler

Çoğu evcil hayvan alırken olduğu gibi Alabay (Alabai) satılıkalırken de annesi ile bağı kesilmiş olduğuna dikkat edilmelidir. Alırken tüy yapısına, safkan olup olmadığına bakılmalıdır. Alırken aşı bilgisi sorulmalı yapılmamış ise en yakın veterinerden yapılması gerekir. Yavru veya gelişim çağında iken ne kadar  yeterli derecede beslersek boyu, karakteri fiziksel duruşu da o derece gelişir. 

Alabay Köpeğimizin Yaşam Alanı Nasıl Olmalı?

Alabay’lar toprakla iç içe olan bir köpek ırkıdır. Köpeğimizi alırken ona uygun yaşam koşulları sağlamalıyız. Ev veya apartman içi bir ortamda can dostumuz rahat hareket edemediği ve enerjik bir köpek olan Alabay (Alabai) satılık özelinde  enerjisini ev içinde atamadığı için bu sefer evdeki eşyalarla enerjisini atmak isteyeceklerdir. Ev içi ortam köpeğimiz için uygun değillerdir. Bahçe ve müstakil evler daha uygundur. Köpeğimize kulübe hazırlanırken geniş ve konforlu olmasına dikkat edilmelidir.Köpek sahibi olmak büyük sorumluluk gerektirir, eğer sorumluluk sahibi birisiyseniz ve yaşam koşullarınızda buna uygunsa sitemiz üzerinden zeki ve çevik duruşa sahip olan Alabay’larasitemiz üzerinden güvenle sahip olabilirsiniz.

Hause Of İstanbul

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.