Satılık Dalmaçyalı Fiyatları

PAYLAŞ
Satılık Dalmaçyalı Fiyatları
  • 0
  • 177
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -
köpek eğitimi

Dalmaçyalı ya da Dalmaçya Köpeği olarak adlandırılan bu köpek cinsi, kısa tüylü, beyaz vücudunun üstüne siyah ya da kahverengi benekleri olan bir köpek ırkıdır. Türkiye de faydalı köpekler listesinde olup genellikle av köpeği olmayan ırklar sınıfında yer almaktadır.

Dalmaçyalı Köpek Cinsinin Özellikleri

Satılık Dalmaçyalı Fiyatları

Dalmaçyalı köpek ırkı neşeli, oyuncu, duyarlı ve sahibine karşı son derece sadıktırlar. Dalmaçyalılar devamlı insanlar ile beraber olmak isterler ve tek başına kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Tek başına kaldıkları zaman depresyona girme olasılıkları çok yüksektir. Dalmaçyalı köpek cinsinin hafızaları oldukça güçlüdür. Kendilerine yapılan iyi ya da kötü bir hareketi unutmazlar. Başka köpekler ile anlaşmaları zordur fakat başka hayvanlar ile uyum içerisinde yaşayabilmektedirler. Tek sefer de 15 yavruya kadar yavru doğurabilirler. Çok zeki ve inatçıdırlar bu sebepten dolayı koruma ve bekçilik görevlerin de kullanılabilirler. İdrarın da ürik asit bulunmadığından dolayı bahçıvanların en favori köpek cinsidir. Ortalama dalmaçyalı köpek ırkı 12 ile 14 yıl arasında yaşamaktadırlar.

Dalmaçyalı Köpek Cinsinin Fiziksel Özellikleri

Dalmaçyalı köpek ırkının genellikle boyları 55 cm ve ağırlığı da 25 kg’dır. Dalmaçyalılar doğdukların da tamamen beyaz doğarlar ve zamanla üstlerindeki benekler ortaya çıkmaya başlar.

Dalmaçyalı Köpek Cinsi Tüy Yapısı ve Tüy Döker mi?

Dalmaçyalı köpek ırklarının siyah ya da kahverengi benekleri vardır. Çok sık olarak görülmese de dalmaçyalılar da sarı, turuncu ya da mavi benekler de çıkartabilir. Yıl da 2 defa yoğun bir şekil de tüy dökmektedirler ve yıl içerisinde de tüy dökmektedirler.

Dalmaçyalı Köpek Cinsinin Bakımı

Dalmaçyalı Köpek Cinsi tüy döken bir ırk olduğundan dolayı tüylerinin dökülme zamanların da fırça ile tüyleri taranmalı ve ölü tüyleri ortadan yok edilmelidir. Dalmaçyalı köpek ırkın da sağır olma ihtimali olduğundan dolayı 5 ya da 6 hafta da bir duyu organlarının kontrolü için veterinere götürülmelidir. Dalmaçyalılar dost canlısı bir köpek ırkı olduğundan dolayı kulübe ya da tek başına kalabilecek ortamlar da bakılmamalıdır daha çok ev için de barındırılmalıdır.

Dalmaçyalı Köpek Cinsinin Kökeni

Dalmaçyalı köpek ırkı Hırvatistan da ortaya çıkmıştır. Dalmaçyalı ismini ise bölgesi olan Dalmaçya dan türetilerek verilmiştir. Dalmaçyalı köpek cinsi koruma köpeği olarak kullanılmıştır. Zaman içerisin de dalmaçyalılar av köpeği olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1800’lü yıllardan sonra İngiltere de yetiştirilmeye başlayan bir köpek cinsidir. Günümüz de refakatçi köpek olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Dalmaçyalılar itfaiyeci köpeği olarak ün kazanmışlardır. Dalmaçyalı köpek cinsi itfaiyeciler tarafından itfaiye istasyonundaki fareleri kovalamaları için kullanılmışlardır. 2. Dünya Savaşında da görev alan dalmaçyalılar gizli mesaj ve tıbbi malzeme taşımak ve götürmek için de kullanıldıkları bilinmektedir.

Dalmaçyalı Köpek Cinsinin Eğitimi

Dalmaçyalı köpek ırkı için sıkı bir eğitim sağlanmalıdır. Dalmaçyalıların hafızaları çok güçlü olduğundan dolayı kendilerine kötü davranıldığında bu hareketleri unutmazlar ve bu nedenle eğitim sırasında kaba ve sert tutumlardan uzak durulmalıdır. Sert yöntemlere karşı eğitime karşılık vermezler. Bu sebepten dolayı kibar olunmalıdır. Dalmaçyalı köpek cinsi iyi bir şey yaptığın da eğitmeninden gelen övgülere pozitif bir şekil de karşılık verirler.

Dalmaçyalı Köpek Cinsinin Yaşam Ortamı

Dalmaçyalı köpek ırkı çok hareketli bir köpek cinsi olduğundan dolayı apartman da bakılmaya çok uygun bir köpek cinsi değildirler. En az gün de bir kaç defa koşmaları lazımdır. Bundan dolayı orta büyüklükteki bahçeler de beslenmeleri daha uygundur. Dalmaçyalı köpek cinsi soğuk iklimi sevmezler ve kış ayların da dışarı da bırakılmamalıdırlar.

Satılık Dalmaçyalı Fiyatları

Satılık Dalmaçyalı Fiyatları boyutlarına ve yaşlarına göre ortalama 1500 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir.

köpek eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir