Teşvikiye Köpek Eğitimi

PAYLAŞ
Teşvikiye Köpek Eğitimi
  • 0
  • 47
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -
köpek eğitimi

Köpekler bundan yaklaşık olarak 12-14 bin yıl önce Avrasya’da ortaya çıkmıştır. İnsanlarla tanışması ise yaklaşık 10.000 yıl önce gerçekleşmiştir. Köpeklerin soyuna bakıldığı zaman yaklaşık 40 milyon yıl önce yaşamış olan Miacisis denilen etçil canlıya aittir. Bu türden sonra çıkan iki tür daha vardır. Ancak asıl tür olarak Tomarctus cinsi görülür. Bu cinsin kurt, çakal, tilki ve köpeklerin atası olduğu düşünülüyor. Bunun yanında evcilleştirilen köpeğin atası olması bakımında Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da yaşayan ve birçok türü olan bozkurt en yakın adaydır. Elde edilen kanıtlar sonucu evcilleştirilen köpeğin Avrupa, Amerika ve Afrika kıtasında çok eskilere dayanan varlığından söz ediliyor. Köpekler yapıları gereği insanlara bir sevgi beslerler. Bu yakınlık karşı taraftan gelmese bile köpek sahibini tanıdıktan sonra onu sıkı sıkıya bağlanır. Ortalama yaşam süresi 15 ile 20 yıl arasında değişen köpekler yüzyıllar boyu insanın en sadık ve yakın yardımcısı olmuştur.

Teşvikiye Köpek Eğitimi

Köpek Almadan Önce;

Öncelikli olarak köpekler ile ilgili bilgi sahibi olunması gerekiyor. Bunun yanında köpekler ilgi ve sevgi isteyen hayvanlardır. Bu yüzden kişinin köpek almadan önce bunları mutlak düşünmesi gerekir. Daha sonra kişinin almak istediği köpek türünü belirlemesi gerekir. Ayrıca köpeğin kendine ait hissedebileceği bir yerinin olması lazım. Başka düşünülmesi gereken şey ise köpeğin ne amaçla alındığıdır ve son olarak köpeğe belli bir zaman ayırılması gerektiğinden kişinin bunu sağlayıp sağlayamayacağını düşünmesi gerekiyor.

Teşvikiye Köpek Eğitimi

Köpek eğitimi köpeğin alınıp eve getirildiği ilk an başlar. Bu noktada köpeğin ev ortamına uyum sağlaması için kendini güvenli ve rahat hissetmesi gerekiyor. Muhakkak köpeğe özel bir yerin olması lazım. Bu koşullar sağlandıktan sonra köpeğin yıkanması ve taranması gerekiyor. Bu olaylar köpek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Köpek yıkanarak bit ve pire gibi durumlardan arındırılmalıdır. Köpeğin yıkanması işlemi sürekli değil belli aralıklarla olmalıdır. Tüylerinin taranması işlemi ise birkaç günde bir yapılmalıdır. Bir diğer konu ise köpeğe verilmesi gereken tuvalet eğitimidir. Bu eğitimi köpeğe verebilmek için köpeğin şartlandırılması gerekir. Bu şartlandırma işlemini ise köpeğin davranışı sonrası onu ödüllendirerek yapılabilir. Köpeğin tuvaletini yapması için belli alan belirlenmeli ve ona göre eğitim verilmelidir.

Köpeğin tuvaletinin geldiğini koklayarak kendi etrafında dönmesi sonucu anlayabilir ve bundan sonra köpek tuvaletini yapması gereken yere götürülmelidir. Bu işlem köpek sahibi tarafından birkaç kez tekrarlanıp ve bunun sonucunda köpek ödüllendirilirse yaklaşık 15 ile 30 gün sonra köpek bu işlemleri kendi başına otomatik olarak yapacaktır. Köpeğin sağlının kontrolü de önemli bir konudur. Köpek sahibi muhakkak belli aralıklarla köpeğin vücudunu kontrol etmelidir. Örnek olarak köpeğin üzerinde kızarık, yara gibi durumlar kontrol edilmeli bu tarz bir şeyler bulunması durumunda köpek hızlı bir şekilde veterinere götürülmelidir. Son olarak ise köpeklere yaptırılacak egzersiz konusudur. Bu konu köpek sağlı açısından gerekli bir işlemdir. Köpeğe belli aralıklarla yapılacak olan egzersiz onun obez olmasını engelleyecek ve bunun yanında sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Köpeklere Eğitim Verilmesi

Köpeğe verilecek olan eğitimler onun güvende olmasını sağlayacaktır. Köpek gerekli eğitimleri aldıktan sonra aile bireylerinden biri gibi tüm aktivitelere katılır hale gelecektir. Ancak bu eğitimlere başlamadan önce eğitecek kişinin eğitimli olması gerekir. Bu noktada Teşvikiye Köpek Eğitimi Merkezi köpek eğitimi açısından kaliteli ve güvenilir bir hizmet sunacaktır. Burada köpekler; temel itaat(Tasmalı Eğitim), ileri itaat(Tasmasız Eğitim), işaret dili ve davranış eğitimi alırlar. Ancak köpek eğitimi uzun ve sabır isteyen bir eğitimdir. Bu noktada Teşvikiye Köpek Eğitimi Merkezi tercih edilmesi gereken yerlerden biridir.

köpek eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir