Köpek Otelleri

admin 5 sene önce

Köpekler ile insanlar çok eski tarihlerden beri ortak bir yaşam sürmektedir. Köpeklerin ilk çağlarda daha çok koruma amaçlı beslenmesi zamanla köpeklerin adeta bir arkadaş olarak görülmesine doğru ilerlemiştir. Köpekler özellikle yalnız insanlar için adeta bir can yoldaşıdır. Köpekleri ile vakit geçiren bireyleri kendilerini çevresine karşı daha çok sorumlu hissetmektedir. Köpek besleyen kişilerin doğaya karşı daha duyarlı olduğu da bilinen bir gerçektir. Hayatı beraber paylaştığınız dostlarınızdan zaman zaman ayrılmak durumunda kaldığınızda kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz. Fakat bu duygu tek başına olan bir duygu olmayacaktır.

Köpek Otelleri

Çünkü sahiplerinden ayrılan köpekler için de durum farksızdır. Hatta insanlara göre köpeklerin bu duruma daha çok üzüldüğü de bilinen gerçeklerden bir tanesidir. Köpekler doğaları gereği sadık canlılardır. Köpekler sahiplerine çok fazla güvendiğinden dolayı onların yanından ayrılmak istemezler. Köpeklerin en çok güvendiği kişiler de yine sahipleridir. Fakat yoğun iş yaşantısı olan kişiler bazen köpeklerini yalnız bırakmak istemediğinden dolayı iş toplantısı nedeni ile güvenilir kişilere teslim etmek istemektedir. Elbette yakın çevrenizde köpeğiniz de sizin kadar ilgilenecek birini bulmak da zor olacaktır. Bazen köpek sahipleri köpeklerini yakın dostlarına emanet edebilse de köpeği ile en az kendisi kadar ilgilenmesini istemeyebiliyor.

Köpekler emanet edilirken daha çok beslenmeleri nedeni ile emanet ediliyor. Oysa köpek bakımı yalnızca onun beslenmesi ile ilgilenilmesi anlamına gelmiyor. Üstelik köpekler henüz küçük ise sahiplerinden ayrılmak onlar için çok daha zor bir süreç olabiliyor. Köpek sahiplerinin bu noktada dikkat etmesi gereken özelliklerden bir de köpekleri ile en az kendisi kadar ilgilenebilecek yerlere köpeklerini emanet etmeleridir. Bu nedenle köpek otelleri ilk önce tercih edilmesi gereken merkezlerden birini oluşturur. İş seyahati ya da tatil gibi sebeplerden dolayı şehir dışına çıktığınızda güvenilir otellerde kalmayı tercih eden köpek sahiplerinin köpeklerini de en az kendileri kadar düşünmesi gerekiyor.

Köpek Otelleri Özellikleri

Köpek otelleri diğer otellerden farksız olarak düşünülmelidir. Buradaki temel fark insanların değil de köpeklerin kalıyor olmasıdır. Dolayısıyla köpeklerin kaldığı bir alanda da yine köpeklerin ihtiyacına uygun düzenlemelerin yapılmış olması gerekir. Köpek otellerinde konforlu ve temiz odalar bulunur. Köpeklerin konaklayacağı yerler olan köpek otellerinde özel odalar olduğu gibi bazen toplu halde kalınan odalar da bulunabiliyor. Bunun yanı sıra köpeklerin beslenmesi için uygun olan kaliteli mamalar da yine güvenilir köpek otellerinde bulunan seçeneklerden birini oluşturuyor. Köpek otellerinde kalan köpeklerin kalmış olduğu ortamında iyi tasarlanmış olması gerekir.

Otelde kalan köpeklerin kalacağı odaların ısısının iyi ayarlanmış olması gerekiyor. Bunun yanı sıra aydınlatma ve ses gibi uyarıcıların da dikkatle seçilmesi gerekiyor. Köpekler güneş ışığını pek sevmediğinden dolayı seçilen odaların güneş ışığından uzak olmasında fayda vardır. Köpek otellerinde kalan köpeklerin yataklarının da temiz ve düzenli olması gerekiyor. Bu konuda gerekli önlemleri almış olan köpek otelleri köpeklerin kaldığı odaların hijyeni ile de yakın ilgilenmektedir. Köpek otellerinde köpekler için oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı uzman veteriner hekimler bulunur. Bunun yanı sıra köpeklerin eğitimi ve oyun gibi ihtiyaçlarını karşılamak içinde köpek eğitimcilerinin yine otellerde bulunması gerekiyor.

Köpeklerin tuvalet ve temizlik bakımı ile ilgilenen personeller sürekli olarak odaları kontrol ederek köpeklerin yeme ve içme ihtiyacı ile ilgilenirken aynı zamanda odanın genel temizliği ile de ilgilenmektedir. Köpek otellerine alınan köpeklerin kilosu ve boy ölçüleri alınır. Daha sonra köpeklerin gerekli aşıları olup olmadığı kontrole dilerek sağlık taraması yapılarak otele girişi sağlanır. Otelden ayrılan köpeklerin tüy, tırnak ve göz bakımları yapılarak sahiplerine teslim edilmesi sağlanır.

 

Hause Of İstanbul

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.