Köpek eğitimi labrador ırkı

PAYLAŞ
Köpek eğitimi labrador ırkı
  • 0
  • 34
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -
köpek eğitimi

            Eski bir köpek ırkı olan labradorlar, avcı ırklardan biridir. Bu nedenle avcılık iç güdüsü son derece gelişmiş, eğitilme eşikleri son derece yüksek zeki köpeklerdir. Avcılık iç güdüleri nedeniyle hem bir av köpeği olarak hem de askeri ve polisi ilgilendiren görevlerde son derece başarılı bir şekilde hizmet verebilen labradorlar, özelliklerinden tam olarak faydalanabilmesi için hemen her köpek ırkının ihtiyaç duyduğu bazı temel ve özel eğitimlerden geçmek durumundadır. Bu nedenle standart bir köpek eğitimi labrador ırkı için de gereklidir.

LABRADOR EĞİTİMİNDE KULLANILAN TEKNİKLER

Köpek eğitimi labrador ırkı söz konusu olduğunda özen ve dikkat gerektirir. Eğitimle son derece özel birer yardımcıya dönüşebilen bu ırk, evinizde sizin en yakın dostunuz olacağı gibi, dışarıda sizi tehlikelerden koruyabilecek, sezgileri son derece gelişmiş bir türdür. Tabi ki tüm diğer ırklarda olduğu gibi labrador ırkı köpeğinizin de eğitimi yavruyken başlamaktadır. Eğitimin temel amacı köpeğinize bir şeyler öğretmenin yanı sıra sizin onun üzerinde mutlak kontrolü sağlamanıza yöneliktir. Birbirinden farklı aşamaları kapsayan bu eğitim temel itaat eğitiminin yanı sıra ileri itaat eğitimi ile tuvalet eğitimini kapsamaktadır. Tüm köpek eğitimlerinde olduğu gibi labradorların eğitiminde de şiddet ve cezalandırma içermeyen ödül sistemine dayalı bir eğitim şeması uygulanır. Eğitimin birincil kuralı köpeğiniz ile yakın ve samimi bir bağ kurmanızdır. Bununda temeli sevgidir. Sevgi ile başlayan sabır ve disiplinle devam eden köpek eğitimi her zaman başarıya ulaşır.

Köpek eğitimi labrador ırkı

Köpek eğitimi labrador ırkı ile ilgili olarak profesyoneller tarafından verilirse daha etkili sonuçlar elde etmek mümkündür. Ancak tabi ki bazı teknik detaylar dikkate alınırsa kendinizin de bunu gerçekleştirmesi mümkündür. Hareketli bir yapıya sahip bu ırk, avcılık özellikleri ve güdüleri sayesinde asla eve kapalı bakılacak hayvanlar değildir. Bu nedenle eğer bir apartman katında yaşıyorsanız ve onu sık dışarı çıkaracak zaman bulamıyorsanız bu ırkı köpek olarak sahiplenmeniz pek doğru olmayacaktır. Son derece sosyal olan bu hayvanlar koşup oynamaya, ve özellikle de yazları sulu şakalara bayılırlar. Bu nedenle yaşadığınız yerin durumunu öncelikle belirlemeli ve buna göre bir labradoru sahiplenmelisiniz. Labradorunuz ile ilgili temel itaat eğitimlerine başlamadan önce tuvalet eğitimini tamamlamanız yerinde olur.

Köpek eğitimi labrador ırkı

Bunun için basit bir şartlı refleks kuralından yararlanabilirsiniz. Örneğin köpeğinizi her tuvalete çıkarışınızda onun hatırlayabileceği bir uyaranla eş zamanlı olarak, bu bir zil sesi olabilir, sözlü olarak bir komut öğretin. Bunun kararlı bir şekilde bir veya iki hafta süresince uygulayın. Köpeğinizin öğrenme hızına göre değişebilen bu süre genellikle bir ya da iki haftalık bir süreyi kapsar. Bu sürenin sonunda ikinci aşamaya geçin ve köpeğiniz tuvalete çıkarken zili çalmadan sesli komutunuzla bunu yapmaya çalışın. Köpeğiniz eğer sizin sesli komutunuza olumlu bir tepki veriyorsa onu mutlaka ödüllendirerek teşvik edin. Eğer herhangi bir olumlu yanıt alamazsanız, sesli komutunuzun ardından zili çalarak eski sisteme bir süre daha devam edin. Sabırlı olduğunuz takdirde birkaç hafta içinde sonuca ulaşmanız mümkün olacaktır.

Teknik olarak düşünüldüğünde köpek eğitimi labrador ırkı için diğer ırklara göre oldukça kolaydır. Anlayışlı ve zeki bir ırk olan labradorlar kolay uyum sağlayan sosyal ve dışadönük karakterleri sayesinde son derece popüler köpeklerdir. Avcılık genlerinden ötürü ileri eğitim teknikleri uygulanarak çok rahatlıkla uzman bir narkotik köpeği haline getirilebilen labradorlar çocuklara olan düşkünlüğü sebebiyle tüm ev halkının doğal neşe kaynağı olabilecek cana yakın bir ırktır.

 

köpek eğitimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir