Evcil Hayvan Pansiyonu

admin 6 sene önce

Evcil hayvan pansiyonu, hayvan sahiplerinin bir işi çıktığında veya uzun süreli bir seyahate çıkmaları gerektiği gibi durumlarda onları güvenle, akılları kalmadan teslim edebilecekleri bir yerdir. Bu pansiyonlar belli bir ücret karşılığında hayvanları teslim alırlar. Hayvan sever kişilerin hayvan pansiyonu diğer bir adıyla hayvan oteli açması kolay değildir. Bu işin bir kaç şartı bulunur. Öncelikle hayvan oteli için bir yer bulunmalıdır. Bulunan yer için imar bürosuyla görüşülerek, yerin uygunluğu tartışılmalıdır. Tabi bu iş için ne kadar alana ihtiyaç olduğu önceden düşünülmelidir. Seçilen alan taslakta belirlenen kaç hayvana bakılacağı sayısına göre değişir. Alan seçerken sadece otel binası için değil, yapılacak bina alanının çevresinde boş alanın olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü bakılacak olan köpekler için dışarı (açık alan) mekâna ihtiyaç duyulacaktır.

Seçilen alandan sonra binayı en kullanışlı şekilde tasarlamak çok önemli bir iştir. Bina içerisinde hayvan kategorilerine göre ayrılmış odalar, depo, lobi, acil tıbbi müdahale için ayrı ayrı alanlar bulunmalıdır. Malzemelere gelince; gerekebilecek tüm malzemeleri önceden temin edip depoya koymakta fayda vardır. Bu malzemeler; mamalar, tasma, hayvan yatakları, su kapları, yiyecek kapları, oyuncak, top, temizlik malzemeleri, battaniyelerdir. Ayrılmış odalar için kulübeler satın alınmalıdır. Alınan kulübeler farklı boyutta olmalıdır. Kulübe haricinde metal kasalara ihtiyaç duyulur. Diğer malzemeler olarak; kedi ağacı, kedi kumluğu gibi farklı eşyalar da bulundurulmalıdır. Yapılan odaların her birisi her türlü ihtiyacı içerisinde barındırmalıdır.

Evcil Hayvan Pansiyonu

Hayvan pansiyonları için fedakâr ve cesaretli çalışanların seçilmesi gerekir. Bir süpervizöre, bir resepsiyonsa ve kulübeler için bir teknisyene ihtiyaç duyulur. Çalışanların çalışma saatlerini en uygun şekilde düşünülmesi gerekir. Yetişkin köpekleri her 8 saatte bir, küçük finoları her 4 saatte bir dışarı çıkarmak gerekir. Çalışanların çalışma saatlerini hayvanların bu tür gereksinimlerine göre ayarlanırsa hem hayvanlar mutlu olur hem de iş güzel bir şekilde ilerlemiş olur.

Sertifika açısından katılımı zorunlu olan eğitimler vardır. Evcil hayvanlar için kurulan pansiyon kurucuları bu sertifikayı almalıdır. Bu eğitimlerde özellikle evde beslenenkanatlı hayvanlar, kedi, köpek, akvaryum hayvanları gibi evcilleşen hayvanların bakımları anlatılır. Eğitimde sadece beslenme değil; davranış ve ilkyardım eğitimleri de verilir. Eğitime katılan hayvan severler konusunda uzman veteriner hekimlerden eğitim görürler. Eğitimin sonunda da katılımcılara sertifika verilir.

Evcil Hayvan Pansiyonu

Bu eğitimin konuları; ev ve süs hayvanlarının korunmasına dair Avrupa Sözleşmesi, hayvan davranışı, cites sözleşmesi, kedilerde bakım, kedilerde beslenme, hasta hayvanların tanınması ve hasta hayvanlara uygulanan ilkyardım, köpek bakımı ve köpek beslenmesi, hayvan ekolojisi, akvaryum balıklarının bakımı, akvaryum balıklarının beslenmesi ve akvaryum balıklarının hastalıkları, sürüngenler ve kemirgenlerde bakım ve beslenme, kuşlarda bakım ve kuşlarda beslenmedir.

Köpek Bakımı

Verilen eğitimlerin konularına bakıldığında, eğitmenlerin çok bilgili insanlar olduğu görülür. Her türlü evcil hayvan hakkında bilgi sahibi oldukları çok açık ortadadır. Hayvanlar evde beslenildiğinde onlara sadece yemek, su vermek onları hiç mutlu etmez. Bu davranış sonucunda sahibine bağlılıkları azalır. Hayvanlar doğal ortamlarda, diğer hayvanlarla iç içe olduklarında, onlarla oyun oynadıklarında daha da mutlu olurlar. Eğiticiler bazı hayvanları; çeşitli parkurlar kurarak onları hem eğitirler hem de eğlendirirler. Yapılan parkurun sonucunda başarılı olan hayvanlar ödüllendirilir. Ödül sayesinde hayvanlar sorumluluk bilir. Daha iyisini yapmaya çalışırlar.

Birçok hayvan sever insanlar vardır ve bu tür insanlar hayvanlar için bir şeyler yapmak isterler. Bu düşünceye sahip cesaretli insanlar evcil hayvanlara bakan pansiyonlar kurmaktadır. Uzun süreli işi olanlar, hayvanına vaktini ayıramayacak kadar yoğun olanlar, uzun süreli olmasa da gün içerisinde işi olanlar hayvanlarını eşe dosta bırakmak yerine, oluşturulan bu tip hayvan pansiyonlarına bırakmaları daha güvenli olur.

Hause Of İstanbul

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.